GMINA BŁONIE

oficjalny serwis Gminy Błonie
Strona główna - Gmina Błonie

To Wy, Drodzy Mieszkańcy ziemi błońskiej, jesteście autorami nowo powstającego Muzeum, placówki powołanej do spełnienia ważnej funkcji kulturotwórczej na terenie miasta i okolic

To Wy, Drodzy Mieszkańcy ziemi błońskiej, jesteście autorami nowo powstającego Muzeum, placówki powołanej do spełnienia ważnej funkcji kulturotwórczej na terenie miasta i okolic

W czasach daleko posuniętej unifikacji wynikającej z przynależności Polski do Unii Europejskiej, chronienie własnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego,  w oparciu o historię miejsca, jest naturalnym i  nie do przecenienia odruchem społecznym !

 

 

Trwają prace remontowo-adaptacyjne w błońskiej Poniatówce, zmierzające do przystosowania wnętrza uroczego dziewiętnastowiecznego dworku,  na potrzeby Muzeum Ziemi Błońskiej. Niezależnie od tego, Muzeum działa w tymczasowej siedzibie przy ulicy Nowakowskiego 2/4  (wejście przez pocztę). Placówka swoim zasięgiem planuje objąć historyczną ziemię błońską,zamykającą się w granicach dawnego powiatu błońskiego.

W związku z tym, obok prac koncepcyjnych nad tworzeniem ekspozycji stałej, prowadzimy zbiórkę pamiątek i relacji dotyczących historii tych ziem. Nawiązujemy współpracę z muzeami, jak również z  placówkami kultury z terenu dawnego powiatu błońskiego. Organizujemy wystawy w przestrzeni miasta, wyjazdy artystyczne na ciekawe wystawy  oraz spotkania z ludźmi kultury i sztuki.

Naszą propozycją był cykl warsztatów malarskich dla najmłodszych mieszkańców Błonia, prowadzonych przez uznanego malarza, rzeźbiarza i ilustratora - Józefa Wilkonia:

 

Warsztaty z Józefem Wilkoniem w Błoniu

 

Współpracujemy z naukowcami zajmującymi się historią Mazowsza, poszukując szerszego kontekstu do wydarzeń dotyczących historii Błonia i okolic. Docieramy do ludzi mieszkających na tych terenach, mających swój wkład w tworzenie historii miasta i jego otoczenia. Poszukujemy spadkobierców ziemian i szlachty mieszkających w Błoniu i jego okolicach. Nawet najmniejszy ślad działalności lokalnej społeczności jest dla nas cenny. 

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich, którym leży na sercu utrwalenie i zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego tych ziem, o kontakt z Muzeum ! To Wy, Drodzy Mieszkańcy ziemi błońskiej, jesteście autorami nowo powstającego Muzeum, placówki powołanej do spełnienia ważnej funkcji kulturotwórczej na terenie miasta i okolic. W czasach daleko posuniętej unifikacji wynikającej z przynależności Polski do Unii Europejskiej, chronienie własnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego,  w oparciu o historię miejsca, jest naturalnym i  nie do przecenienia odruchem społecznym !

Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Muzeum Ziemi Błońskiej w organizacji.

Każdy czwartek od godz. 10.00 do 16.00 czekamy na Państwa w tymczasowej siedzibie Muzeum lub pod numerem telefonu 515156255.

 

Wiesława Wideryńska
Pełnomocnik Burmistrza
ds. organizacji Muzeum Ziemi Błońskiej

Ministerstwo Cyfryzacji
Projekt pt.:"Wzrost dostępności serwisów internetowych w Błoniu - szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych" dofinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji
Strona internetowa bez barier


Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.