GMINA BŁONIE

oficjalny serwis Gminy Błonie
Strona główna - Gmina Błonie

Wizyta potomków Arona Engelmana w Błoniu

Wizyta potomków Arona Engelmana w Błoniu

W ostatnich dniach czerwca, Błonie odwiedziła prawnuczka Arona Engelmana pani Edna Kaplan wraz z małżonkiem.


Pradziadek Edny Kaplan był właścicielem dóbr w Puszczy Kampinoskiej. Do historii przeszedł jako opiekun mogiły powstańców z 1863 roku. W uznaniu Jego zasług mieszkańcy Błonia jedną z ulic miasta nazwali imieniem Engelmana. Potomków bohaterskiego właściciela dóbr zaborowskich po mieście oprowadzały Wiesława Wideryńska z Muzeum w Błoniu, Dorota Berlińska Dyrektor Gimnazjum nr. 2 oraz Patrycja Ściślewska-wolontariuszka Muzeum Ziemi Błońskiej.
Nasi goście z wielką uwagą oglądali miejsca związane z historią społeczności żydowskiej w Błoniu. Członkowie rodu Arona Engelmana po raz pierwszy przyjechali do Polski w poszukiwaniu miejsc związanych z historią rodziny. Odwiedzili również mogiłę powstańczą, gdzie podczas powstania styczniowego, w lesie należącym do Arona Engelmana, żołnierze cara zabili 78 polskich powstańców. Okoliczni chłopi pośpiesznie pogrzebali zwłoki we wspólnej mogile. Ze względu na strach przed represjami na grobie nie postawili krzyża. Engelman na własny koszt zajął się mogiłą, stawiając nad nią ufundowany przez siebie krzyż. Nasi goście byli widocznie poruszeni, zwiedzając miejsca związane z patriotyczną działalnością swojego pradziada.
Na zakończenie wizyty wyrażali chęć powrotu do Błonia, do czego zachęcała w imieniu Burmistrza Błonia, Wiesława Wideryńska- pełnomocnik ds. organizacji Muzeum Ziemi Błońskiej.

Ministerstwo Cyfryzacji
Projekt pt.:"Wzrost dostępności serwisów internetowych w Błoniu - szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych" dofinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji
Strona internetowa bez barier


Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.