Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi przeznaczonymi do wykonywania zadań obrony cywilnej są formacje obrony cywilnej. Formacje tworzą w drodze rozporządzenia ministrowie, wojewodowie, starostowie, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) – w drodze zarządzenia, uwzględniając w szczególności: skalę występujących zagrożeń, rodzaj formacji, ich przeznaczenie oraz stan osobowy i organizację wewnętrzną. Formacje obrony cywilnej mogą tworzyć także pracodawcy.
Formacje obrony cywilnej składają się z oddziałów obrony cywilnej przeznaczonych do wykonywania zadań ogólnych lub specjalnych.
Oddziały i samodzielne pododdziały ratownictwa ogólnego są przeznaczone do prowadzenia akcji ratunkowych w obiektach i rejonach, w których znajduje się poszkodowana ludność.
Oddziały i samodzielne pododdziały do wykonywania zadań specjalnych są przeznaczone do wsparcia akcji ratunkowej prowadzonej przez formacje ratownictwa ogólnego. Mogą również wykonywać zadania ratownicze samodzielnie.
Do służby w obronie cywilnej przeznacza komendant formacji obrony cywilnej, a na stanowisko komendanta formacji – pracodawca. Przeznaczenie do służby w obronie cywilnej następuje w drodze nadania przydziału organizacyjno – mobilizacyjnego, do służby
w określonej formacji obrony cywilnej.
Obowiązkowi służby w obronie cywilnej podlegają:
Osoby przeznaczone do służby w obronie cywilnej obowiązane są zgłaszać się do służby
w terminie i miejscu określonym w karcie przydziału do służby w formacjach obrony cywilnej albo w wezwaniu komendanta oddziału. Osoby odbywające służbę w obronie cywilnej są zobowiązane do wykonywania poleceń przełożonych w sprawach związanych
z pełnieniem tej służby i wykonywaniem zadań obrony cywilnej.
Osoby odbywające służbę w obronie cywilnej są szkolone w zakresie praktycznego przygotowania do wykonywania zadań obrony cywilnej.
Obowiązkowi służby w obronie cywilnej nie podlegają:
Zadania formacji obrony cywilnej: